TREZEŞTE-TE, LUME
Trezeşte-te, lume! Acum este clipa
Lumini să aprindem.
Să ardă pustiul,
Să ardă tăcerea,
Să ardă privirea.
Să ardă cenuşa cu toată durerea
Strigată la stele.
Să ardă şi bezna profund rătăcită
Prin Calea Lactee.
Şi-n tot Universul, pătruns de-ntuneric
Şi găuri cumplite,
Să-aducem pe aripi potopul luminii
Cu lacrimi sfinţite.
Bătăile-n inimi să spună-adevăruri
Şi rugi cristaline,
Să fim împreună un vis şi-o speranţă
În gânduri divine.
Trezeşte-te, lume! În noi orizonturi
Să fii o lumină,
Ca Pasărea Phoenix să fii renăscută
Din scrum şi ruină,
Să prinzi infinitul în palmele tale
Şi timpu-n artere,
Să naşti o iubire,
Să fii o iubire,
Cum soarta îţi cere!
OPTIMISM &
Salt
Înalt
În val de soartă
Limpezit în ochi de şoaptă,
Strânse stele într-un Soare,
Infinituri de culoare...
Vis
Aprins
La o răscruce
Dintr-un „vine ce se duce”
În pustiul viu de oază
Pe alei în flori de rază.
Crezi
Ce vezi
Şi ce-o să fie,
Ce n-a fost şi nu se ştie?
Mers pe drumul cel din palmă,
Linişte într-o alarmă.
Ploi
Cu roi
De felinare,
Zi ce-aprinde aşteptarea
Şi căderea ne înalţă
În apus - o dimineaţă.
Râs
Şi-n vis,
Şi-n bucurie,
Într-o viaţă ce învie
Amintirea cea uitată
Într-un salt
Înalt
De soartă.
PESIMISM
Salt
Înalt
În val de soartă
Rătăcit în ochi de şoaptă,
Suflet ne-ncălzit de soare,
Noapte fără de culoare.
Vis
Aprins
La o răscruce
Din venin care seduce
În pustiu orfan de oaze...
E lumina fără raze.
Vezi
Ce crezi
Şi ce-o să fie,
Ce n-a fost şi nu se ştie?
Mers pe drumul cel din palmă,
Vuietul e de alarmă?
Ploi
Cu roi
De aşteptare,
Zi cu stinse felinare
Şi căderi ce ne înalţă
Suflet mort sortit la viaţă.
Plâns
În vis,
Când totul arde...
Ochi înfipţi în inimi oarbe,
Amintiri demult uitate
În saltul
Gol
Cum este soarta.
BUREBISTAS CĂTRE DACI
Noi ne-am născut ca să luptăm pentru dreptate
Şi cu lumini să ne-nălţăm în vis,
Şi am învins, şi vom învinge-n toate,
Toţi inamicii ce-au venit în noapte
Să fure-al nostru sacru paradis!
Săriţi, viteji, eroi ai libertăţii,
Că hoţii au dat buzna peste tot
Şi ne-au lovit din faţă şi din spate...
Săriţi să ne-apărăm cu zel dreptatea
Şi să oprim acest nefast complot!
Destinul nostru e-n pericol crâncen
Şi-al nostru viitor e prins la zid.
Nemuritori suntem şi să luptăm ca niciodată!
Eroic să-apărăm a noastră vatră,
Prin vitejie să cream a noastră soartă,
Pentru urmaşii noştri, Ţara-nveşnicind!
Săriţi, apărători ai rugăciunii,
Să apărăm al nostru viitor,
Să arborăm drapelul demnităţii
În zorii şi-n lumina dimineţii
Şi să murim cum luptătorii mor!
Noi ne-am născut în clopote să batem
Şi să luptăm pentr-un măreţ destin,
Şi-n cer senin să ne dorim o pace!
C-un Doamne-ajută pentru libertate
Noi să luptăm, de mai dorim să fim!
Noi am luptat mereu pentru dreptate,
Noi ne-am aprins luminile în vis
Şi am învins, şi vom învinge-n toate
Toţi inamicii, şi cu demnitate
Vom apăra al nostru paradis!
DECEBAL CĂTRE URMAȘI
Aprindeţi lumânările în inimi,
Prin luptă toţi să ne-nălţăm la cer,
Chiar de-om rămâne-n lacrima tăcerii,
Chiar de-om rămâne-orfani într-un mister.
În-ăst război, ce e pe viaţă şi pe moarte,
Să ne-mbrăcăm în vise toţi,
Că vom lupta pentru lumina libertăţii,
Să ardă veşnic rugăciunea demnităţii
Pentru copiii noştri şi nepoţi.
Veniţi cu toţi să fim o călăuză
Nemuritoare şi plină de vis,
Să demonstrăm că suntem o credinţă,
Că suntem demni de-al nostru paradis.
Noi am luptat mereu pentru lumină,
Nemuritori suntem şi-aşa vom fi,
Pe bolta rugăciunilor senine
Destinul nostru ne va-nveşnici.
Aduceţi din oraşe şi din sate
Toată suflarea dornică de vis
Şi adunaţi să fim o Demnitate
Ca o lumină fără de cuprins.
Şi răstigniţi, dar neînvinşi de nimeni,
Noi să luptăm pentru al nostru cer
De viitorul ce ne aparţine
În orice colţ al lumii şi ungher.
Priviţi la cer cu ale voastre inimi
Neliniştea din suflet neîmpăcat...
Priviţi cum şi strămoşii ne admiră
Ce pentru visul nostru au luptat.
Aprindeţi lumânările în inimi,
Prin luptă să ne înălţăm la cer,
Să ne-adunăm cu toţii în lumină
Şi-n dragostea destinului auster.
Pe aice nu se trece!
Pe aice nu se trece,
Munții sunt de nepătruns,
S-au făcut cetăți mărețe,
Nimănui de nesupus.
Pe aice nu se trece,
Râurile curg șuvoi.
Nimănui să nu permită
Ca să treacă peste noi.
Pe aice nu se trece,
Mândrii brazi au înălțat
Pân’ la cer muri din credință,
În veci de nezdruncinat!
Pe aice nu se trece,
Nici măcar să nu-ncercați,
C-o să fiți puși toți pe fugă
Și-n picioare crunt călcați.
Pe aice nu se trece,
Bravi ostași, nemuritori,
Nimănui nu vom permite
Să umbrească-ai noștri zori.
Pe aice nu se trece,
Toți strămoșii sunt cu noi!
Au venit iarăși să lupte
În acest cumplit război.
Pe aice nu se trece,
Nimănui nu ne-nchinâm!
Ca vitejii veșniciei
Vatra sacră ne-apărăm.
Pe aice nu se trece,
La Oituz, la Mărășești,
Zid din inimi curajoase,
Din destine românești,
Ridicat a fost la stele
Prin lupte de nedescris.
Pe aice nu se trece!
Noi aicea am învins! Dor de cimitir
În cimitirul pribegiei
Rugi de luare-aminte
Răsună-n dangătul durutei
Tăceri de pe morminte.
Și răstignirile sinistre
În rătăcirea sorții
Se-nalță-n stinsa veșnicie
Din învierea morții.
La sfat cu sufletele ninse,
În sihăstria stoarsă
Luminile aprinse-n ceruri
Zori cu-amintiri ne varsă
În lacrimile din țărână,
Sacre și visătoare,
Din rugile desăvârșirii
Suspinului din Soare.
Și rătăcind printre morminte,
Sărutul devenirii
Lăsăm pe-a noastră răstignire,
De dorul nemuririi...
MAMEI
Mama visele-mi sărută
Și-mi zâmbește lăcrimând,
În ai mei ochi ea se uită,
Fericirea mea sfințind.
Ea tăcerile-mi ascultă
Și-nțelege al lor grai,
Pe-ale ei tâmple cărunte
Este colțul meu de rai.
În bisericile sfinte
Lumânări aprinde ea
Și-n lumina ei cuprinde
Toată strălucirea mea.
Rugăciuni la cer înalță,
Rugăciune este ea
Și în lumea asta-mi este
Călăuzitoare stea.
În divinele ei palme
Drumul vieții mele-i scris.
Se trezește și adoarme,
Păzind al meu paradis.
În priviri ea-mi luminează
Infinitul de culori
Și destinul îmi veghează
Ca pe sacrele comori.
Din adâncul veșniciei,
Stele-au nins pe fruntea ei,
Cerul ei cu apă vie
Lăcrimează-n ochii mei.
Inima ei radiază
Liniștea din al meu vis.
Al ei suflet e-a mea pază
Și-al meu zbor spre necuprins.
BĂTĂI ÎN LUNĂ
Băteam
În geam
Să se trezească Luna...
Fierbea
Noaptea în mare,
În dor şi-n rătăciri...
Luna cochetărea desăvârşit în cerul negru,
Privind la stele ca la inutile luminişuri,
Izbind cu valurile mării în pietrişuri.
Incoerenţă pură
În aparenţă dură?
Epuizare până la demenţă,
Paralizată-n eleganta somnolenţă.
Băteam
În geam...
Ţipam în gura mare!
Şi aruncam cu însuşirile-n mirare...
Şi nu era deloc pe placul nopţii
Să vadă Luna-n bunăvoia sorţii.